Závěrečná tisková zpráva SVĚT KNIHY PRAHA 2011
17. ročník MEZINÁRODNÍHO KNIŽNÍHO VELETRHU A LITERÁRNÍHO FESTIVALU
místo konání: Průmyslový palác, Výstaviště Praha - Holešovice
ve dnech 12.—15. května 2011
Pořadatel: Svaz českých knihkupců a nakladatelů a Svět knihy, s.r.o.
Partneři: Česká televize, Český rozhlas, Lidové noviny, Prager Zeitung, The Prague Post, Host, A2, Literární noviny, Radio 1;
Literature Across Frontiers s podporou Culture Programme EU a Next Page, Ústav Blízkého východu
a Afriky FF UK, Dar Ibn Rushd, Společnost česko-arabská, Česká centra;
Mövenpick, Auroton Computer, Ikea, Fagor, Potten & Pannen, Graspo
Záštita: ministr kultury ČR, primátor hlavního města Prahy
Podpora: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy
Čestný host: Království Saúdské Arábie
Hlavní témata: Literatura arabského světa, Svět e-knih
Čísla k veletrhu 2011
Literární festival v číslech
počet účinkujících: 480 (54 zahraničních)
počet pořadů celkem: 403
počet výstav: 22
počet filmových představení: 38
počet divadelních představení: 7
Veletrh v číslech
počet vystavovatelů: 322
počet stánků: 211
plocha: 3.016 m²
počet registrovaných odborných návštěvníků: 665
počet akreditovaných novinářů: 496 (98 zahraničních)
počet návštěvníků: 38.000
počet zemí a regionů (vystavovatelé a hosté) : 47
Ceny předávané na veletrhu
Cena Jiřího Ortena (Svaz českých knihkupců a nakladatelů), Český bestseller za rok 2010 (Rodinné knihkupectví), Knihkupecký žebříček (Svaz českých knihkupců a nakladatelů), Premia Bohemica (Obec spisovatelů), Mapa roku (Kartografická společnost ČR), Tourmap (festival Tourfilm a Avant Promotion), Cena Akademie SF, fantasy a hororu, Skřipec a skřipeček (Obec překladatelů), Ceny Miroslava Ivanova a města Jaroměř- -Josefov (Klub autorů literatury faktu), Slovník roku (Jednota tlumočníků a překladatelů), Škola základ života (Obec spisovatelů), Náš svět (Národní institut dětí a mládeže MŠMT), Cena za rozvoj české Wikipedie (Wikimedia), řada dalších cen je udělována jednotlivými nakladateli.
Příběh tisíce a druhé noci aneb Literatura arabského světa – vyhlášení výsledků a předávání cen stejnojmenné literární soutěže a Souboj čtenářů – soutěž ve znalosti obsahu knih – finální kolo soutěže, kterou pro šesté třídy základních škol vyhlašuje Svět knihy, s.r.o. Slavnostní udílení ceny Jiřího Theinera – Cenu Jiřího Theinera udělila letos poprvé společnost Svět knihy, s.r.o. žijící osobnosti či instituci, jež se svou prací významně podílí na šíření a propagaci české literatury v zahraničí. Woodrow Wilson Freedom Award for Promoting U.S. – Czech Relations and Mutual Understanding (Cenu svobody na počest Woodrowa Wilsona za podporu americko-českých vztahů a vzájemného porozumění).
Cena Jiřího Ortena
Letos už po čtyřiadvacáté uděloval Svaz českých knihkupců a nakladatelů cenu Jiřího Ortena, což je prestižní ocenění pro mladého autora, který v době vydání své knihy nepřesáhl věk 30 let. Z dvaceti přihlášených děl nominovala odborná porota tři kandidáty: Jaroslava Balvína za titul „Mácha: Deníky. Turistický průvodce“, Zuzanu Frantovou za „Vikingskou princeznu aneb Velké velrybí vyprávění“ a Františku Jirousovou za knihu „Vyhnanci“. Cenu Jiřího Ortena nakonec z rukou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a předsedy ŠČKN Vladimíra Pistoria převzala Františka Jirousová.
Poleno pátera Koniáše
Svaz českých knihkupců a nakladatelů včera udělil zvláštní cenu „Poleno pátera Koniáše“ pro největšího škůdce české knihy v poslední době: Miroslavu Kalouskovi, ministru financí, jako reprezentantovi vládní koalice a způsobu myšlení. Jak víme, chystá současná vláda nepromyšlenou daňovou reformu, v jejímž rámci hrozí likvidace českých knih a vzdělanosti. Pátera Koniáše a laureáta ceny dělí stovky let a tisíce rozdílů, spojuje je však jedna věc. Fundamentalismus.
Slovník roku 2011
Do 18. ročníku soutěže pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů bylo letos přihlášeno 74 titulů. Odborná porota, složená ze zástupců profesních překladatelských a tlumočnických organizací z České a Slovenské republiky a dalších odborníků udělila hlavní cenu spojenou s finanční cenou 20.000 Kč Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2010. Komplet 1. – 21. díl, který vydalo Chagall – výtvarné centrum.
Cenu poroty za překladový slovník si odnesl kolektiv autorů Anglicko-českého a česko-anglického slovníku životního prostředí a udržitelného rozvoje vydaného Státním fondem životního prostředí ČR.
Cena poroty za výkladový slovník získali Pavel a Helena Hartlovi za Velký psychologický slovník, který vydalo nakladatelství Portál.
Cena poroty za encyklopedické dílo připadla kolektivu autorů knihy Tatry – příroda I. díl od nakladatelstvím BASET.
Cenu poroty za slovník vydaný ve Slovenské republice získal Peter Kresánek za Ilustrovanou encyklopédii pamiatok-Slovensko. Historická architektúra-pamiatky výtvarného umenia –pamatihodnosti od bratislavského vydavatelství Simplicissimus.
Čestné uznání připadlo Encyklopedii hippies. Kulturní encyklopedie (Frazeikon) 60. a 70. let 20. století, kterou sestavil Johna McCleary Bassett a vydal Volvox Globator.
Všechny tituly přihlášené do soutěže můžete vidět v rámci Světa knihy vidět v expozici JTP ve ve foyer levého křídla Průmyslového paláce.
Anticena Skřipec
Tak jako každoročně i letos vyhlásila Obec překladatelů výsledky Anticeny Skřipec. „Původně jsme zvažovali, že Skřipec letos neudělíme, protože přišlo příliš málo nominací. Nakonec jsme se ale po důkladném zvážení přece jen rozhodli jej udělit,“ řekl člen poroty Václav Junek. Skřipec si odnesla kniha Niklase Franka: Moje německá matka, respektive její český překlad, který vytvořil Vlastimil Dominik pro nakladatelství Práh. „Překlad na mnoha místech kulhá, zhusta jsou možnosti češtiny amputovány, v německých reáliích se ukazují nedostatky a celý překlad je bezradný,“ zaznělo ve verdiktu poroty. Zástupce nakladatelství Práh si překvapivě přišel cenu převzít a dílo i jeho překlad obhajoval přečtením úryvku z knihy. Čtenářům pak vzkázal, aby si o knize i překladu udělali obrázek sami.
Ceny Miroslava Ivanova po jedenácté
V pátek 13. května byly slavnostně předány ceny Miroslava Ivanova a Města Jaroměř-Josefov za literaturu faktu. V jednotlivých kategoriích zvítězili:
- Kategorie I – cena za celoživotní dílo v literatuře faktu byla udělena spisovateli, scénáristovi, muzikologovi a publicistovi Zdeňku Mahlerovi
- Kategorie II – produkce literatury faktu za poslední tři roky: hlavní cena neudělena
- Kategorie III – díla autorů literatury faktu do 39 let:
- Hlavní cena byla udělena Petru Zídkovi za knihu Příběh herečky.
- Kategorie IV – cenu za publikovanou časopiseckou tvorbu za uplynulý
- kalendářní rok získal Přemysl Veverka.
- Kategorie V – čestné uznání pro nakladatele soustavně se věnujícímu vydávání literatury faktu bylo uděleno nakladatelství Academia.
Ceny TOURMAP 2011
Již poosmé se konalo vyhlášení cen mezinárodního festivalu map a průvodců Tourmap. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 538 turistických map a 201 turistiských průvodců z celého světa. První místa v jednotlivých kategoriích obsadili:
Cykloráj Ralsko 1:36 000 s průvodcem – Geodézie On line, spol s r.o.
(Mapy a atlasy s turistickým obsahem)
Soubor map Ústeckého kraje 1:100 000 – KÚ Ústeckého kraje /freytag&bernát (Mapy a atlasy s turistickým obsahem českých krajů, regionů, měst…)
Blue Guide – Greece, The Aegean Islands – Blue Guides (Nakladatelství JOTA)
Ostrava!!! – Turistický průvodce po industriálních památkách – Magistrát města Ostrava / freytag&bernát (Turistické průvodce českých krajů, regionů. Měst.)
CYKLOSERVER www.cykloserver.cz – SHOCart, spol s r.o. (Elektronické mapy)
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu za rok 2010
V sobotu 14. května odpoledne byly vyhlášeny a uděleny ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu. Šlo již o šestnáctý ročník udílení těchto cen a soutěžilo se mezi díly vydanými v kalendářním roce 2010.
Loni vyšlo v uvedených žánrech úctyhodných 630 knižních titulů, což znamená, že každá osmá až devátá u nás vydaná kniha spadá do některého z těchto žánrů. Kdyby tato produkce knih byla dílem jediného nakladatelství, umístilo by se takové nakladatelství na 45. místě světového žebříčku co do vydaných titulů. Co se týká provenience titulů, je to zhruba půl na půl mezi překlady zahraničních a původními českými díly.
Na úvod byla předána cena za dlouholetou práci pro žánr sci-fi. Do síně slávy vstoupil Vlado Ríša, který zastával více jak osmnáct let šéfredaktorský post v redakci Ikárie a nyní už rok působí na stejném postu v novém časopisu.
Hlavní ceny byly uděleny následujícím laureátům:
- Kniha roku: Paolo Bacigalupi: Čerpadlo 6 (Albatros Media – Plus)
- Nejlepší sci-fi: Paolo Bacigalupi: Čerpadlo 6 (Albatros Media – Plus)
- Nejlepší fantasy a horor: Robert Holdstock: Avilion (Polaris)
- Nejlepší původní česká a slovenská kniha: Jan Poláček: Spěšný vlak Ch.24.12 (Argo)
Ostatní ceny si pak odnesli:
- Nejlepší povídková sbírka: Paolo Bacigalupi: Čerpadlo 6 (Albatros Media – Plus)
- Nejlepší (domácí) výtvarník: Michal Ivan
- Nejlepší časopis a médium: Pevnost
- Nejlepší překladatel: Richard Podaný
- Počin roku / zvláštní cena: Vlado Ríša a redakce XB 1 – cena za zachování časopisu o sci-fi
- Nejlepší teoretický text: Ivan Adamovič – Tomáš Pospiszyl (eds.): Planeta Eden – Svět zítřka v socialistickém Československu 1948 – 1978 (Arbor vitae societas)
- Nejlepší nakladatelství: Laser-books
- Nejlepší antologie: Ivan Adamovič (ed.): Vládcové vesmíru (Albatros Media – Plus)
- Nejlepší editor – redaktor: Martin Šust
- Nejlepší povídka: Vilma Kadlečková: Lunapark Luna (Hvězdy české sci-fi)
Některé programy jsou redakčně zaznamenány v rámci Veletržních listů.
Tisková zpráva ke stažení [DOC, 106 kB]